Co vyprávěl mi Žlutý lev

Vyprávěl mi jeden Žlutý lev

o děvčátku, které na křídlech

konejšivého snění

nesl vánek Prahou po setmění.

Nad městem zářil Pražský hrad

a z Českého nebe očima laskavýma snad

shlíželi na zem všichni svatí.

 

Dvě slunce paprsky kamennými hřála,

liška Modrá na Tři housličky hrála.

Pod Zeleným stromem Zlaté rolničky zacinkaly,

praporečníci Tři na pochod se rychle dali

a lvi Bílí, Červení, Zlatí i Černí

slíbili, že Čechám zůstanou věrní.

 

Na Kamenném stolu rozkvetly Tři červené růže

na počest beránka Bílého,

jenž nese světa viny

a krotí pé muže.

On nezalekne se Zlatého hada,

kterého vábí nad světem vláda,

však Madona Černá již jeho hlavu drtí

a volá, ať nebojí se smrti,

ten, kdo na křídlech labutě Bílé

ve Zlatých hvězdách věčného dosáhne cíle,

kdo ze Zlaté studně čerpal vodu živou.

 

Tři srdce červená v rytmu společném bijí,

že láska člověka jak víno z hroznů Modrých zpíjí.

 

U Zlatého tygra v konvici Zlaté pan Hrabal

smočil ústa

a Černý orel noc odnáší,

Praha je tichá a pustá…

Na Zlaté lodi teď odplouvá spánek,

sen Zlatým klíčem již zamyká vánek.

Děvčátko procitá,

apoštolé na orloji zas nastoupí k věčnosti cestu

a kohout zakokrhá své dobré ráno městu.

Knihovnice paní Lída Hronová, Jihlava


Ilustrace žáků příbramské ZŠ v Jiráskových sadech na téma starých pověstí

 

Dobrý den, dočetla jsem teď ráno vaši knihu Tichá srdce. Oslovila mě, stejně jako mě už několik let oslovují příběhy opuštěných kostelů a klášterů. Už tři roky na Kutnohorsku putujeme po lidsky opuštěných kostelech, které jsou mnohdy vyhořelé, vykradené, zdevastované, čekající. Snažíme se je opět vtáhnout do života vesnic, lidi vtáhnout do nich. Myslím, že vám píšu proto, že jsem užasle četla to, o čem už několik let také přemýšlím(e), pátrám(e), také navštěvujeme kláštery a zajímáme se. Připadá mi, jako kdybych četla svou vlastní knihu, s prominutím :-).

Jaroslava Trojanová

Děkuji za knihu Tichá srdce. Už půl roku se mi stránky knihy mění v hluboké prožívání osudů
klášterů, osudů lidí v nich či kolem nich. Kniha oživla v mé příruční knihovně a nejenže mě pravidelně přitahuje, ale jakoby na mě volala: "Pojď číst..."  a tak ji poslouchám (konečně nic jiného mi nezbývá).

František Kratochvíl

Chtěla bych Vám poděkovat za Váš počin v podobě sepsání a vydání knihy Tichá srdce. Podobně jako Vy jsem se začala zajímat o kláštery /spíše jako prvky architektury/, ale velmi brzy jsem zjistila, že bych chtěla něco vědět i o lidech, kteří zde žili a žijí. Dlouho jsem pátrala v dostupné literatuře, až pro mě manžel objevil Vaši knihu. Po přečtení několika prvních stránek jsem byla naprosto nadšená, že to je snad ještě víc, než co jsem očekávala. Přeji Vám mnoho inspirace při psaní dalších podobně krásných děl.

Mirka Vychytová

Jsem ted na materske - mame ctyrmesicni holcicku Stellu - a kdyz mala usne, tak ctu knizky, ktere jsem drive / pri praci trochu zanedbavala. Vychutnavam si hlavne knihy o historii a nejakou nahodou se mi v posledni dobe sesly na stolku studie o stredoveke kulture a pak prave Vase Ticha srdce. Knizka je moc hezky zpracovana - at se jedna o texty o jednotlivych radech a jejich klasterech, ci o fotografie z mist, kde pusobi/pusobily. Je za tim videt spousta mravenci prace - resersi, setkani, navstev - ale vysledek opravdu stoji za to! Asi to s tim nesouviselo, ale je to zasluzny pocin v dobe nekonecnych a mnohdy nedustojnych debat o cirkevnich restitucich. Az mala trochu povyroste, otevreme Vase knizky pro deti. 

Markéta Míková

Taky dětem žijícím v cizině dělají radost příběhy kluka Davida a kouzelného holuba Modropírka. Dělá to radost samozřejmě i mně!

Oleg ze Stuttgartu a Prahou kráčí lev

Velcí čtenáři a moji příznivci Ondra a Vojta z Kamenice nad Lipou

 

Chtěla jsem Vám moc poděkovat za knihu "Dobrý svět". Četla jsem ji šestileté dceři a každý večer jsem se na čtení těšila...Vždycky mě dojala a její čtení navodilo rodinou atmosféru...bylo to takové pohlazení.

Lenka Losová

Zdravim Vas z mlhave Anglie a chci Vam velmi podekovat za krasnou knihu Pribehy ceskych knizat a kralu. I kdyz ji deti dostaly jako darek, tak jsem to byla ja, kdo se do ni prvni pustil. Najednou se mi zalibila historie! Napsala jste ji moc poutave a hlavne si cenim Vasich uvah, ktere jste mezi radky vkladala. Ted sedim u pocitace a objednavam Vase Stare povesti ceske a moravske.

Myra, Shameem Shawn, Anisa, Saba & Naseem Khorassani

Mám za úkol napsat o Vaší knize pro děti Dobrý svět. Kniha mě velice zaujala, čtu ji se svojí sedmiletou dcerou. Píšete jinak, než ostatní současní autoři, kteří píší pro děti. Což je velice přínosné. Vzhledem k tomu, že učím, tak vím, jak je těžké upoutat děti, aby četly. Váš styl vypravování zatím děti přijaly a chtějí číst dál. Takže za děti děkuji.

Simona Houdková

Vietnamci u nás jsou z knihy Dračí polévka doslova nadšeni. Vynikající příběhy a krásné vhodné ilustrace tvoří knihu, kterou si Vietnamci mezi sebou půjčují. Vždyť Vietnamci mají u nás přes deset tisíc dětí a každý rok se této komunitě narodí přes osm set dětí. Kniha tedy vždy bude mít své vděčné čtenáře.

Marcel Winter – předseda Česko-vietnamské společnosti.

Velice bych Vám chtěla poděkovat za Vaše knihy. Pro letošní rok jsem si dvě - Příběhy českých knížat a králů a 55 českých legend z hradů, zámků a měst - vybrala pro naše společné čtení žáků v 7. třídě. Mě i žáky velice zaujala, rozebíráme situace z příběhů, zjišťujeme souvislosti, snažíme se vcítit do příběhu, hodně si povídáme a diskutujeme (jsem velice ráda, že mají žáci "nějaký" názor). K jednotlivým příběhům jsem dětem připravila pracovní listy,  které je "nutí" vracet se zpět k textu, vyhledávat,...atd.Když už postav bylo mnoho, vytvářeli jsme si jednoduchý rodokmen. Nechci zde popisovat vše, ale díky Vaší knize Příběhy českých knížat a králů se mi podařilo probudit v některých dětech chuť ke čtení, ba co víc - chuť k české historii. Možná, že než přečteme některé z 55 českých legend z hradů, zámků a měst, se probudí ještě něco dalšího. (Již teď vyrábíme na počítačích prezentace k jednotlivým hradům, o kterých jsme četli.)

Mgr. Jana Ledvinová, ředitelka ZŠ Lenešice


Četla jsem se svými spolužáky vaši knihu Dračí polévka. Nejvíc se mi líbila kapitola Banyán. A to, jak Longův děda napálil Chunga (smála se tomu celá třída včetně mě). Bylo mi ale líto Longa, když mu ublížili skinheadi. Mělo to i různá ponaučení, například ta od mistra Kunga. Jak jste psala o tom, že se Long mění, když jde do školy. Připomíná mi to, že ve škole jsem hodná a nezlobím a doma zlobím. (Kateřina Romanová, 4.B)

 

Vaše knížka Dračí polévka se vám velice povedla, jen z kapitoly Nářez jsem byla zklamaná. Nelíbilo se mi, když Longa, vietnamského chlapce, zkopali skini. Dojemné bylo, když k němu přišel bezdomovec a pomohl mu postavit se na nohy. Paní učitelka nám vyprávěla o neonacistech a o tom, jaké představují nebezpečí. Zapůsobilo to na mě tak moc, že jsem v noci špatně spala. Je důležité, že lidem dáváte ponaučení, že lidé mohou být hodní i zlí, bez ohledu na barvu kůže nebo jestli mají kde bydlet. A za to vám velice děkuji. (Ema Růžičková, 4.tř)

 

Kdybych byl na místě hlavního hrdiny Longa, tak bych rozhodně z domu neutekl, jen bych se zavřel do pokoje. (Olík, 4.tř)

 

Na knize 77 pražských legend je zajímavé, ale zároveň děsivé, že téměř v každé povídce je mrtvola. Setkala jste se při sepisování této knihy s pověstí, která dobře skončila? Je v naší historii vůbec něco vtipného? (Rudolf Dvořák, 5.B)

 

Jmenuji se Joachim Pilin a dobře se mi čtou Vaše knihy. Myslím, že se nečtou dobře jenom mně, ale jiným, stejně starým dětem, protože jsou srozumitelné a zajímavé. Líbí se mi, že v příbězích používáte přímou řeč a tak historické postavy ožívají.

 

Četl jsem vaši knihu Příběhy českých knížat a králů a moc se mi líbila. Například se mi líbila kapitola O železném a zlatém králi Přemyslu Otakarovi II. Zajímalo by mě, jak Přemysl zjistil, že bude král, když měl bratra Vladislava. Také by mě zajímalo, jak to, že si místo dcery Bély IV. vzal jeho vnučku. Jsem okouzlen touto knihou a to nejen dějem, ale i podrobnými informacemi. Muselo být těžké zjistit jméno žalářníka, který hlídal celu Václava II.  (Napnutý dalšími knihami Milan Cabrnoch)

 

Moc se mi líbila kniha Prahou kráčí lev. Patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Obzvlášť mě zaujala část, když jsou na Karlově mostě. Máte bujnou paměť, tato kniha o tom může vyprávět. Nepatří to mezi žánry, které bych četla, ale Vaše kniha je výjimka. (Kristina Matoušková, 5.B)

 

Taky jsem od Vás četla Staré pověsti české a moravské a také se mi moc líbily. Chtěla bych Vás ocenit za to, že pro nás děti ty pověsti píšete mnohem víc srozumitelně a taky je víc chápem. (Regina Gregorová, 5.B)

 

Četla jsem od Vás už moc knížek a moc se mi líbilo 77 pražských legend. S Vámi mě minulost baví. U některých legend se mi úplně tajil dech. Děkuji vám, že jste napsala vždy i místo, na které se legenda vztahuje. S rodiči se tam chceme podívat. Přečetla jsem také Staré pověsti české a moravské. Předtím jsem pověsti neznala, ale teď je umím jako když bičem mrská. (Vaše velká čtenářka Anna Muchová, 5.B)

Z dopisů dětí z pražské ZŠ Nový Porg

 

Chtěla bych Vám poděkovat za pěkné knížky, které potěší nejen děti, ale i dospělé. Nedávno jsem si udělala radost a koupila si Vaše nádherné Řecké báje. Měl to být původně dárek pro mladšího bratra, ale nakonec se mi je nechtělo dávat pryč a tak jsem si je sobecky nechala :)

Barbora Botková

 

Dnes jsme ve škole dočetli Váš příběh "Tatínkovy obrázky". Paní učitelka nám četla jednu kapitolu každé ráno. Těšili jsme se na nová dobrodružství Džoudyho i na to, že nám zůstane méně času na diktát z českého jazyka. (Stejně nám ho paní učitelka neodpustila). Moc se nám líbilo, že se tatínek i Džoudy nakonec změnili a začali si rozumět. Škoda, že se toho nedožil dědeček. Určitě by měl radost.

Děti 4.A a S. Hedvika, Cyrilometodějská základní škola Brno

 

Chtěla bych Vám poděkovat za krásné knížky o Čechách a Praze. Čtu je i ve francouzštině a používám při hodinách francouzštiny s jednou úžasnou paní, která má Vaše knihy rovněž ráda. Přečetly a převyprávěly jsme si 22 českých legend, čteme 77 pražských legend a chystáme se na domovní znamení. Vaše knihy jsou psané poutavě a velmi se nám líbí grafické ztvárnění. Já osobně jsem Vaše knihy poslala své přítelkyni do Francie, protože má velmi ráda Prahu a takový dárek ji moc potěšil.

Vendula Horálková, Pardubice